Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG45CAHE3/52
SMBG45CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG45CAHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB
Datasheet Download
SMBG45CAHE3/52.pdf
Availability of SMBG45CAHE3/52
QUANTITY
SMBG45CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG45CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG45CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG45CAHE3/52
Related LinksSMBG45C, SMBG45CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG45CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMBG45CAHE3/52
RECTIFIER BRIDGE 1A 100V DB-1 datasheet.pdf
PCB COPPER CLAD 4 X 6" 2 SIDE datasheet.pdf
VARISTOR 324V 70KA CHASSIS datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
6X4 DUAL DOWNSPOUT WITH 4X4 EXIT datasheet.pdf
ANT&ENCLOSURE 3.5GHZ 16DBI RSMA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf