Microsemi Commercial Components SMBG4743E3/TR13
SMBG4743E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG4743E3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 13V 2W SMBG
Datasheet Download
SMBG4743E3/TR13.pdf
Availability of SMBG4743E3/TR13
QUANTITY
SMBG4743E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG4743E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG4743E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageSMBG (DO-215AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG4743E3/TR13
Related LinksSMBG474, SMBG4743E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG4743E3/TR13 Details Description
Related parts for SMBG4743E3/TR13
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
MICRO 21C S 36" RBW NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 200A 3T0WER datasheet.pdf