Microsemi Commercial Components SMBG4745C/TR13
SMBG4745C/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG4745C/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 16V 2W SMBG
Datasheet Download
SMBG4745C/TR13.pdf
Availability of SMBG4745C/TR13
QUANTITY
SMBG4745C/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG4745C/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG4745C/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)16 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 12.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageSMBG (DO-215AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG4745C/TR13
Related LinksSMBG474, SMBG4745C/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG4745C/TR13 Details Description
Related parts for SMBG4745C/TR13
DIODE ZENER 3.3V 1.5W SMA datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 4.28W MONO D 9WLCSP datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
PLATO DSLDRNG TIP - 3/16" PACE datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf