Microsemi Commercial Components SMBG4755/TR13
SMBG4755/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG4755/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 43V 2W SMBG
Datasheet Download
SMBG4755/TR13.pdf
Availability of SMBG4755/TR13
QUANTITY
SMBG4755/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG4755/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG4755/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 32.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageSMBG (DO-215AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG4755/TR13
Related LinksSMBG47, SMBG4755/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG4755/TR13 Details Description
Related parts for SMBG4755/TR13
SENSOR OPTO 5MM LIGHTON TRANS datasheet.pdf
JACK .022-.034".200"L PRESS AU datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL 15GOLD SMD datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12-14S datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BLUETOOTH MOD V2.0 + EDR datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf