Microsemi Commercial Components SMBG4755E3/TR13
SMBG4755E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG4755E3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 43V 2W SMBG
Datasheet Download
SMBG4755E3/TR13.pdf
Availability of SMBG4755E3/TR13
QUANTITY
SMBG4755E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG4755E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG4755E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 32.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageSMBG (DO-215AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG4755E3/TR13
Related LinksSMBG475, SMBG4755E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG4755E3/TR13 Details Description
Related parts for SMBG4755E3/TR13
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
FERRITE CORE ER 6.4UH T38 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#F datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf