Microsemi Commercial Components SMBG4761/TR13
SMBG4761/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG4761/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 75V 2W SMBG
Datasheet Download
SMBG4761/TR13.pdf
Availability of SMBG4761/TR13
QUANTITY
SMBG4761/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG4761/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG4761/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)175 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageSMBG (DO-215AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG4761/TR13
Related LinksSMBG47, SMBG4761/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG4761/TR13 Details Description
Related parts for SMBG4761/TR13
SWITCH ROLLER SPST/NC 0.1A QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32HVQFN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT THRDPLNGR 1M CABLE datasheet.pdf
D4N-2A20 datasheet.pdf
IC OPAMP I/O FULL SWING 8SSOP datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 2POS datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf