Microsemi Commercial Components SMBG5342B/TR13
SMBG5342B/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG5342B/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 5W SMBG
Datasheet Download
SMBG5342B/TR13.pdf
Availability of SMBG5342B/TR13
QUANTITY
SMBG5342B/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG5342B/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG5342B/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)1 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 4.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageSMBG (DO-215AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG5342B/TR13
Related LinksSMBG534, SMBG5342B/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG5342B/TR13 Details Description
Related parts for SMBG5342B/TR13
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 31000UF 50V SCREW datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 13K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf