Microsemi Commercial Components SMBG5355BE3/TR13
SMBG5355BE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG5355BE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 5W SMBG
Datasheet Download
SMBG5355BE3/TR13.pdf
Availability of SMBG5355BE3/TR13
QUANTITY
SMBG5355BE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG5355BE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG5355BE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageSMBG (DO-215AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG5355BE3/TR13
Related LinksSMBG5355, SMBG5355BE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG5355BE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBG5355BE3/TR13
FIXED IND 270UH 570MA 970 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 24VFQFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 29POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf