Microsemi Commercial Components SMBG5386CE3/TR13
SMBG5386CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG5386CE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 180V 5W SMBG
Datasheet Download
SMBG5386CE3/TR13.pdf
Availability of SMBG5386CE3/TR13
QUANTITY
SMBG5386CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG5386CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG5386CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)180V
Tolerance±2%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)430 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 130V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageSMBG (DO-215AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG5386CE3/TR13
Related LinksSMBG5386, SMBG5386CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG5386CE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBG5386CE3/TR13
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
26AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
15P M PC 830PF 4-40 datasheet.pdf