Microsemi Commercial Components SMBG5954C/TR13
SMBG5954C/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG5954C/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 160V 2W SMBG
Datasheet Download
SMBG5954C/TR13.pdf
Availability of SMBG5954C/TR13
QUANTITY
SMBG5954C/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG5954C/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBG5954C/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)700 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG5954C/TR13
Related LinksSMBG595, SMBG5954C/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBG5954C/TR13 Details Description
Related parts for SMBG5954C/TR13
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 450V SCREW datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 2GB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM T/H datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC 72VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10POS R/A .2" 5V datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 15A 11OUT 6'C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf