Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG64CAHE3/52
SMBG64CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG64CAHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB
Datasheet Download
SMBG64CAHE3/52.pdf
Availability of SMBG64CAHE3/52
QUANTITY
SMBG64CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG64CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG64CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG64CAHE3/52
Related LinksSMBG64C, SMBG64CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG64CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMBG64CAHE3/52
IGBT 600V 40A 160W TO247AC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL MCPWR SOT23-5 datasheet.pdf
OSC OCXO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 40POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE PIN SMQ CERAMIC SI datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf