Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG7.5-E3/52
SMBG7.5-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG7.5-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB
Datasheet Download
SMBG7.5-E3/52.pdf
Availability of SMBG7.5-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBG7.5-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG7.5-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG7.5-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG7.5-E3/52
Related LinksSMBG7., SMBG7.5-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG7.5-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG7.5-E3/52
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 481 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 200A TO-264 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
ULTRA LIBRARIAN LITE datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf