Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG85AHE3/5B
SMBG85AHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG85AHE3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
Datasheet Download
SMBG85AHE3/5B.pdf
Availability of SMBG85AHE3/5B
QUANTITY
SMBG85AHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG85AHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG85AHE3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG85AHE3/5B
Related LinksSMBG85, SMBG85AHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG85AHE3/5B Details Description
Related parts for SMBG85AHE3/5B
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 142 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF datasheet.pdf
INSERT FEMALE 25POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR LATCH SO89 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf