Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ10CA-E3/52
SMBJ10CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ10CA-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB
Datasheet Download
SMBJ10CA-E3/52.pdf
Availability of SMBJ10CA-E3/52
QUANTITY
SMBJ10CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ10CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ10CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.3A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ10CA-E3/52
Related LinksSMBJ10C, SMBJ10CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ10CA-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ10CA-E3/52
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CABL AMC-SMA RP BLKHD JACK 250MM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
OSC XO 148.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
150UF 6.3V 10.516X16.51 105C RAD datasheet.pdf