Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ10HE3/5B
SMBJ10HE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ10HE3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMB
Datasheet Download
SMBJ10HE3/5B.pdf
Availability of SMBJ10HE3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ10HE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ10HE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ10HE3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ10HE3/5B
Related LinksSMBJ10, SMBJ10HE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ10HE3/5B Details Description
Related parts for SMBJ10HE3/5B
IC DIFF BUS TRANSCEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
CABLE TIE ST HV 120LB NAT 24.4" datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
THERMOSTAT 3000 SER CUSTOM PKG datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS TO MALE 5POS datasheet.pdf