Diodes Incorporated SMBJ12A-13
SMBJ12A-13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ12A-13
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
Datasheet Download
SMBJ12A-13.pdf
Availability of SMBJ12A-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ12A-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ12A-13
Internal Part NumberEIS-SMBJ12A-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.2A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ12A-13
Related LinksSMBJ1, SMBJ12A-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMBJ12A-13 Details Description
Related parts for SMBJ12A-13
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL MCPWR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf