Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ12D-M3/I
SMBJ12D-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ12D-M3/I
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.6VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ12D-M3/I.pdf
Availability of SMBJ12D-M3/I
QUANTITY
SMBJ12D-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ12D-M3/I
Internal Part NumberEIS-SMBJ12D-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMBJxxD TransZorb® TVS
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ12D-M3/I
Related LinksSMBJ12, SMBJ12D-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ12D-M3/I Details Description
Related parts for SMBJ12D-M3/I
IC CTLR CPU 2/3/4 PHASE 32-LQFP datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 800MA 281 MOHM datasheet.pdf
SCT7655EX 17.54" 8" EX112 R datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf
22000UF 100V 76X105MM 85C 15000H datasheet.pdf