Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ13A-M3/5B
SMBJ13A-M3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ13A-M3/5B
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBJ13A-M3/5B.pdf
Availability of SMBJ13A-M3/5B
QUANTITY
SMBJ13A-M3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ13A-M3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ13A-M3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.9A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ13A-M3/5B
Related LinksSMBJ13, SMBJ13A-M3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ13A-M3/5B Details Description
Related parts for SMBJ13A-M3/5B
MINI FLEX CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 10POS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC SELF-CONTAINED VCO 8-MSOP datasheet.pdf
RES 12.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D4NL-4ADB-B4 datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf