Vicor Corporation V24A12T400BL2
V24A12T400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12T400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V24A12T400BL2.pdf
Availability of V24A12T400BL2
QUANTITY
V24A12T400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12T400BL2
Internal Part NumberEIS-V24A12T400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12T400BL2
Related LinksV24A12, V24A12T400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12T400BL2 Details Description
Related parts for V24A12T400BL2
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 8.1" datasheet.pdf