Littelfuse SMBJ15A-HR
SMBJ15A-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ15A-HR
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB
Datasheet Download
SMBJ15A-HR.pdf
Availability of SMBJ15A-HR
QUANTITY
SMBJ15A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ15A-HR
Internal Part NumberEIS-SMBJ15A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ15A-HR
Related LinksSMBJ1, SMBJ15A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ15A-HR Details Description
Related parts for SMBJ15A-HR
RES 47K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.392 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 16POS 5.08MM datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH RAPRAP SILI datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf