Littelfuse SMBJ15A-HR
SMBJ15A-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ15A-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB
Datasheet Download
SMBJ15A-HR.pdf
Availability of SMBJ15A-HR
QUANTITY
SMBJ15A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ15A-HR
Internal Part NumberEIS-SMBJ15A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ15A-HR
Related LinksSMBJ1, SMBJ15A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ15A-HR Details Description
Related parts for SMBJ15A-HR
RES 12.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 54POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 40POS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 52-86V 1.4A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 125V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Automotive, Backlight 32-TQFN-EP (5x5) datasheet.pdf
LED DOUBLE RED/RED datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf