Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ15CHE3/52
SMBJ15CHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ15CHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMB
Datasheet Download
SMBJ15CHE3/52.pdf
Availability of SMBJ15CHE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ15CHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ15CHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ15CHE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ15CHE3/52
Related LinksSMBJ15, SMBJ15CHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ15CHE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ15CHE3/52
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
V/T PF REC POWERBLADE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A SOP8 2-6J1B datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC INV GATE 1INPUT DFN1410-6 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 5MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL5425A MUX datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 RED 28X6" datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 125MHZ LVDS SMD datasheet.pdf