Crydom MCSS1250BS
MCSS1250BS picture photo
Mfg. Part Number
MCSS1250BS
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY START/STOP 120V 50A AC OUT
Datasheet Download
MCSS1250BS.pdf
Availability of MCSS1250BS
QUANTITY
MCSS1250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of MCSS1250BS
Internal Part NumberEIS-MCSS1250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelMCS Series.stpMCS Series.satMCS Series.dwg
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesMCS
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Linear Controlled
On-State Resistance-
Load Current50A
Voltage - Input8 ~ 32VDC
Voltage - Load90 ~ 140 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCSS1250BS
Related LinksMCSS1, MCSS1250BS Datasheet, Crydom Distributor
MCSS1250BS Details Description
Related parts for MCSS1250BS
CONN HOOD TOP ENTRY SZ12 PG36 datasheet.pdf
INDICATOR PB R/G ILL RND CLR CAP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTLR 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC CODEC AFE ANALOG 64-CABGA datasheet.pdf
E2 DIE 198075010 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 35POS datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A SMAM datasheet.pdf
D SUB MIXED FE CRIMP/CRIMP COAX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf