Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ170CA-E3/52
SMBJ170CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ170CA-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB
Datasheet Download
SMBJ170CA-E3/52.pdf
Availability of SMBJ170CA-E3/52
QUANTITY
SMBJ170CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ170CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ170CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.2A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ170CA-E3/52
Related LinksSMBJ170, SMBJ170CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ170CA-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ170CA-E3/52
VARISTOR 240V 6.5KA CHASSIS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN ASSY 6POS BIF-LEAF EDGE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
ANTENNA 418MHZ 1/4WAVE SMA 79" datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG-SCKT 300MM datasheet.pdf