Diodes Incorporated SMBJ17A-13
SMBJ17A-13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ17A-13
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB
Datasheet Download
SMBJ17A-13.pdf
Availability of SMBJ17A-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ17A-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ17A-13
Internal Part NumberEIS-SMBJ17A-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.7A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ17A-13
Related LinksSMBJ1, SMBJ17A-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMBJ17A-13 Details Description
Related parts for SMBJ17A-13
HEX STANDOFF 8-32 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
CABLE CAT5 FTP PATCH GREEN 1M datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 54MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 80MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 1.3A (Switch) 8-MSOP-EP datasheet.pdf