Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ20A/54
SMBJ20A/54 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ20A/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMD
Datasheet Download
SMBJ20A/54.pdf
Availability of SMBJ20A/54
QUANTITY
SMBJ20A/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ20A/54
Internal Part NumberEIS-SMBJ20A/54
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ20A/54
Related LinksSMBJ2, SMBJ20A/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ20A/54 Details Description
Related parts for SMBJ20A/54
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 2A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.27M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf