Littelfuse SL1021A090RF
SL1021A090RF picture photo
Mfg. Part Number
SL1021A090RF
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 90V 10KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
SL1021A090RF.pdf
Availability of SL1021A090RF
QUANTITY
SL1021A090RF Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021A090RF
Internal Part NumberEIS-SL1021A090RF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021A
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)90V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021A090RF
Related LinksSL1021, SL1021A090RF Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021A090RF Details Description
Related parts for SL1021A090RF
CAP FILM 0.12UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING 12POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
IC DGTL AMP AUDIO PWR 44HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 3W DO204AL datasheet.pdf