Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ24D-M3/I
SMBJ24D-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ24D-M3/I
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.4VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ24D-M3/I.pdf
Availability of SMBJ24D-M3/I
QUANTITY
SMBJ24D-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ24D-M3/I
Internal Part NumberEIS-SMBJ24D-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)27.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.6A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ24D-M3/I
Related LinksSMBJ24, SMBJ24D-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ24D-M3/I Details Description
Related parts for SMBJ24D-M3/I
RES TEMP SENS 22 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 40V SNAP datasheet.pdf
CONN HSNG 9POS .100 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 15POS datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf