ST SMBJ28CA-TR
SMBJ28CA-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ28CA-TR
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 59VC SMB
Datasheet Download
SMBJ28CA-TR.pdf
Availability of SMBJ28CA-TR
QUANTITY
SMBJ28CA-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ28CA-TR
Internal Part NumberEIS-SMBJ28CA-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)68A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ28CA-TR
Related LinksSMBJ2, SMBJ28CA-TR Datasheet, ST Distributor
SMBJ28CA-TR Details Description
Related parts for SMBJ28CA-TR
IND DELAY LINE 200PS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD 15 1/2" BLACK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 430 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 125A DO205 datasheet.pdf
RES SMD 2.13KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.100 SMD datasheet.pdf