Littelfuse SMBJ30CA
SMBJ30CA picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ30CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB
Datasheet Download
SMBJ30CA.pdf
Availability of SMBJ30CA
QUANTITY
SMBJ30CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ30CA
Internal Part NumberEIS-SMBJ30CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ30CA
Related LinksSMBJ, SMBJ30CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ30CA Details Description
Related parts for SMBJ30CA
BLUETOOTH BLACK17 LF 78D datasheet.pdf
RES MO 1W 0.82 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 500' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS FLNG PIN BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf