Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ33-E3/52
SMBJ33-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ33-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB
Datasheet Download
SMBJ33-E3/52.pdf
Availability of SMBJ33-E3/52
QUANTITY
SMBJ33-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ33-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ33-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ33-E3/52
Related LinksSMBJ33, SMBJ33-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ33-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ33-E3/52
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.80V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125VAC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf