Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ33HE3/52
SMBJ33HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ33HE3/52
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB
Datasheet Download
SMBJ33HE3/52.pdf
Availability of SMBJ33HE3/52
QUANTITY
SMBJ33HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ33HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ33HE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ33HE3/52
Related LinksSMBJ33, SMBJ33HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ33HE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ33HE3/52
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RECEPT 4X LANYARD SMD PCB datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 2 ANALOG 1 SS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf