Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ36HE3/52
SMBJ36HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ36HE3/52
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMB
Datasheet Download
SMBJ36HE3/52.pdf
Availability of SMBJ36HE3/52
QUANTITY
SMBJ36HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ36HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ36HE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ36HE3/52
Related LinksSMBJ36, SMBJ36HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ36HE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ36HE3/52
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 144MC 15NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 224MA 6.75 OHM datasheet.pdf