Nichicon UKL1H3R3KDDANA
UKL1H3R3KDDANA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H3R3KDDANA
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 10% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H3R3KDDANA.pdf
Availability of UKL1H3R3KDDANA
QUANTITY
UKL1H3R3KDDANA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H3R3KDDANA
Internal Part NumberEIS-UKL1H3R3KDDANA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H3R3KDDANA
Related LinksUKL1H3R, UKL1H3R3KDDANA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H3R3KDDANA Details Description
Related parts for UKL1H3R3KDDANA
BOX ALUM BLACK 4.54"L X 3.56"W datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 7V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 10% 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIR BRKR 14A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf