Microsemi Commercial Components SMBJ40AE3/TR13
SMBJ40AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ40AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ40AE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ40AE3/TR13
QUANTITY
SMBJ40AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ40AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ40AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ40AE3/TR13
Related LinksSMBJ40A, SMBJ40AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ40AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ40AE3/TR13
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSCOND 2MHZ 16DIP datasheet.pdf
RES MO 2W 43 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 25.5X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH 100KHZ 7PDIP datasheet.pdf