Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ40CAHE3/5B
SMBJ40CAHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ40CAHE3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
Datasheet Download
SMBJ40CAHE3/5B.pdf
Availability of SMBJ40CAHE3/5B
QUANTITY
SMBJ40CAHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ40CAHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ40CAHE3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ40CAHE3/5B
Related LinksSMBJ40C, SMBJ40CAHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ40CAHE3/5B Details Description
Related parts for SMBJ40CAHE3/5B
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CLIMATE CONTROL 3.03X2.36X1.69" datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
XCEDE 4W 2PVH 6COL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf