Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ40D-M3/I
SMBJ40D-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ40D-M3/I
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 63.6VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ40D-M3/I.pdf
Availability of SMBJ40D-M3/I
QUANTITY
SMBJ40D-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ40D-M3/I
Internal Part NumberEIS-SMBJ40D-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)45.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp63.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.43A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ40D-M3/I
Related LinksSMBJ40, SMBJ40D-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ40D-M3/I Details Description
Related parts for SMBJ40D-M3/I
JUMPER-H9992TR/A3047S/X 12" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 6A DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" WW datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.021DIA TIN datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 450V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.941K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf