Microsemi Commercial Components SMBJ4743C/TR13
SMBJ4743C/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ4743C/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 13V 2W SMBJ
Datasheet Download
SMBJ4743C/TR13.pdf
Availability of SMBJ4743C/TR13
QUANTITY
SMBJ4743C/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ4743C/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ4743C/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ4743C/TR13
Related LinksSMBJ474, SMBJ4743C/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ4743C/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ4743C/TR13
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 16POS W/O KEY AU datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC40S/AE40M/CCE40S datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf