Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ51-E3/5B
SMBJ51-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ51-E3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMB
Datasheet Download
SMBJ51-E3/5B.pdf
Availability of SMBJ51-E3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ51-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ51-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ51-E3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp91.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ51-E3/5B
Related LinksSMBJ51, SMBJ51-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ51-E3/5B Details Description
Related parts for SMBJ51-E3/5B
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
POWER STRP 11.75"10A 230VAC 5OUT datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CRYSTAL 48.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf