Microsemi Commercial Components SMBJ5350AE3/TR13
SMBJ5350AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ5350AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 13V 5W SMBJ
Datasheet Download
SMBJ5350AE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ5350AE3/TR13
QUANTITY
SMBJ5350AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ5350AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ5350AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±10%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 9.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ5350AE3/TR13
Related LinksSMBJ5350, SMBJ5350AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ5350AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ5350AE3/TR13
RECTIFIER BRIDGE GPP 1000V 4A datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf