Littelfuse SMBJ54CA
SMBJ54CA picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ54CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
Datasheet Download
SMBJ54CA.pdf
Availability of SMBJ54CA
QUANTITY
SMBJ54CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ54CA
Internal Part NumberEIS-SMBJ54CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ54CA
Related LinksSMBJ, SMBJ54CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ54CA Details Description
Related parts for SMBJ54CA
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
FUSE 80A 690V 1GN/50 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
AC FILTER T/H HIGH FREQ SC-D datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ TOP VIEW datasheet.pdf