API Delevan S0603-101NF1B
S0603-101NF1B picture photo
Mfg. Part Number
S0603-101NF1B
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM
Datasheet Download
S0603-101NF1B.pdf
Availability of S0603-101NF1B
QUANTITY
S0603-101NF1B Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-101NF1B
Internal Part NumberEIS-S0603-101NF1B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance100nH
Tolerance±1%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)610 mOhm Max
Q @ Freq31 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-101NF1B
Related LinksS0603-, S0603-101NF1B Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-101NF1B Details Description
Related parts for S0603-101NF1B
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 32POS datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 45NS 44PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 75A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.3A 47 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 6.7" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 57POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf