Vishay/BCcomponents SFR2500005103FR500
SFR2500005103FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005103FR500
Brief Description
RES 510K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005103FR500.pdf
Availability of SFR2500005103FR500
QUANTITY
SFR2500005103FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005103FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005103FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005103FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500005103FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005103FR500 Details Description
Related parts for SFR2500005103FR500
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 560 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 1506 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED PANEL NEON YEL LONG CTLINDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.225W 2208 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf