Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ58A-M3/5B
SMBJ58A-M3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ58A-M3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBJ58A-M3/5B.pdf
Availability of SMBJ58A-M3/5B
QUANTITY
SMBJ58A-M3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ58A-M3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ58A-M3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ58A-M3/5B
Related LinksSMBJ58, SMBJ58A-M3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ58A-M3/5B Details Description
Related parts for SMBJ58A-M3/5B
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 50NS 42SOJ datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN RCP SS 6POS SQ FLG WO/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SCKT datasheet.pdf