Microsemi Commercial Components SMBJ58E3/TR13
SMBJ58E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ58E3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 103VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ58E3/TR13.pdf
Availability of SMBJ58E3/TR13
QUANTITY
SMBJ58E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ58E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ58E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ58E3/TR13
Related LinksSMBJ58, SMBJ58E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ58E3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ58E3/TR13
TRANS NPN 50V 1A SOT-89 datasheet.pdf
FAN IMP MTR 175X68MM DD692712K1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf