Microsemi Commercial Components SMBJ5935AE3/TR13
SMBJ5935AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ5935AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 2W SMBJ
Datasheet Download
SMBJ5935AE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ5935AE3/TR13
QUANTITY
SMBJ5935AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ5935AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ5935AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)23 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 20.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ5935AE3/TR13
Related LinksSMBJ5935, SMBJ5935AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ5935AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ5935AE3/TR13
IC DAC 14BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
IGBT 600V 15A 25PM-AA datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.0GHZ 1023FCCBGA datasheet.pdf
CONN TAB HSG .250 6POS RED datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 OLIV datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf