Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ6.5C-E3/5B
SMBJ6.5C-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ6.5C-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB
Datasheet Download
SMBJ6.5C-E3/5B.pdf
Availability of SMBJ6.5C-E3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ6.5C-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ6.5C-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ6.5C-E3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)48.8A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ6.5C-E3/5B
Related LinksSMBJ6.5, SMBJ6.5C-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ6.5C-E3/5B Details Description
Related parts for SMBJ6.5C-E3/5B
CONN TERM BLOCK 5.00MM 2POS OR datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS FMALE PCB GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 3.9V SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE HDMI TO HDMI 30 AWG 1.0 M datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 221K OHM 1.75W 2% AXIAL datasheet.pdf