Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ6.5CAHE3/52
SMBJ6.5CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ6.5CAHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB
Datasheet Download
SMBJ6.5CAHE3/52.pdf
Availability of SMBJ6.5CAHE3/52
QUANTITY
SMBJ6.5CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ6.5CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ6.5CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ6.5CAHE3/52
Related LinksSMBJ6.5, SMBJ6.5CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ6.5CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ6.5CAHE3/52
IC GATE NOR 3CH 4/3/3-INP 16CDIP datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1332 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 16.5A 5.76 MOHM datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 10.6V 600MW DO220AA datasheet.pdf
LIGHT PIPE 1MM 19.0" 4MM DIA datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf