Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ6.5D-M3/H
SMBJ6.5D-M3/H picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ6.5D-M3/H
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ6.5D-M3/H.pdf
Availability of SMBJ6.5D-M3/H
QUANTITY
SMBJ6.5D-M3/H Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ6.5D-M3/H
Internal Part NumberEIS-SMBJ6.5D-M3/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMBJxxD TransZorb® TVS
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ6.5D-M3/H
Related LinksSMBJ6., SMBJ6.5D-M3/H Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ6.5D-M3/H Details Description
Related parts for SMBJ6.5D-M3/H
IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC 1.5KE datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 880NM TO-18 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MC 1 5/ 6-GF-3 5-LR datasheet.pdf
12 PT 07 12 E/B E datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 25 V datasheet.pdf