Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ6.5D-M3/I
SMBJ6.5D-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ6.5D-M3/I
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ6.5D-M3/I.pdf
Availability of SMBJ6.5D-M3/I
QUANTITY
SMBJ6.5D-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ6.5D-M3/I
Internal Part NumberEIS-SMBJ6.5D-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.5A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ6.5D-M3/I
Related LinksSMBJ6., SMBJ6.5D-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ6.5D-M3/I Details Description
Related parts for SMBJ6.5D-M3/I
IC OPAMP CFA 200MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
60828B134 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS55330 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf